Yıldız Malta Köşkü İstanbul


Malta Köşkü, Yıldız Sarayı’nın eklentilerinden biridir. Yıldız Sarayının dış bahçesinde-Yıldız Korusu’nda yer almakta olup, 1870 yılında Sultan Abdülmecit’in buyruğu ile Saray Mimarı Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır.

Av köşkü olarak yaptırılan köşkün taşlarının Malta’dan getirtilmiş olması, Malta Köşkü adının verilmesine neden olmuştur.

Sarı badanası ve beyaz sütunları ile çok güzel bir görüntüsü olan Malta Köşkü Neo-Barok tarzında yapılmış olup, çam ağaçlarının içindeki bahçeleri muhteşemdir. Yeşil çim bahçelerinin ön kısımları da sarılı morlu menekşeler ve şarap renkli ortancalarla süslenmiştir.

Malta Köşkü üç bölümlü olarak yapılmış. Cephenin orta bölümleri büyük, yan bölümleri ise daha küçüktür. İstanbul Boğazı’na bakan tarafta, ikinci katta balkonlar yer almaktadır. Balkonlardan Boğaziçinin görüntüsü rüya gibidir.

Çok büyük keyif aldığım ve beğendiğim Malta Köşkü’nü İstanbul’a kazandıran ve bir İstanbul aşığı olan Çelik Gülersoy ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nu da anmadan geçemeyeceğim.

İstanbul’un tarihi dokusunu bozmadan; turizmi geliştirmek, insanlara kültür ve sanat ortamı sunmak amacıyla yola çıkan Gülersoy ve ekibi 1979 yılında Malta Köşkü’nü yenileme çalışmalarını başlattı.

Aslına uygun olarak yenilenen ve İstanbul’a kazandırılan Yıldız Parkı’ndaki Malta Köşkü’nden sonra, Çamlıca Tepesi, Hıdiv Kasrı ve Emirgan Korusu’ndaki beyaz ve Sarı Köşkleri de İstanbul’a kazandırdılar.

Malta Köşkü İstanbul

9 Aralık 2021 Perşembe, Ankara…

Malta Köşkü 1870 yılında Sultan Abdülmecit’in buyruğu ile Saray Mimarı Sarkis Balyan tarafından yapılmış. Bir söylenceye göre, bir av köşkü olarak yapılan yapının taşlarının Malta’dan getirtilmiş olması, Malta Köşkü adının verilmesine neden olmuş. Sarı badanası ve beyaz sütunları ile çok güzel bir görüntüsü olan Malta Köşkü Neo-Barok tarzında yapılmış.

Paris’te önemli bir yere sahip olan Versay Sarayı Barok Mimarisinin en önemli uygulamalarından biridir. Elysee Sarayı ise Neo-Barok yapıyı temsil etmektedir. Fransa’da İkinci İmparatorluk döneminin Mimarisi olan bu uygulamada; dış cephede tuğla ya da taş kullanılırken, çatı uygulamaları dikkat çekicidir. Beşik ya da kırma çatının özel bir uygulaması olan mansart çatı sitilinde çatı arasını, konut ya da depo olarak kullanmak amacıyla yapılır. 

Malta Köşkü üç bölümlü olarak yapılmış. Cephenin orta bölümleri büyük, yan bölümleri ise daha küçüktür. İstanbul Boğazı’na bakan tarafta, ikinci katta balkonlar yer almaktadır. Ben, Boğaza bakan taraftan içeri girdim. Üst katlar kapalıydı. Özel toplantılar ya da nişan ve düğünler için hizmet veriyormuş. Ön bahçesindeki düzenleme muhteşemdi.

Boy atmış ağaçların engellemesine rağmen, İstanbul Boğazı’nın bir bölümü görüş ufkuma girmişti. İkinci kat balkonlarından İstanbul Boğazı’nın muhteşem ve masalımsı görüntüsünü izlemek mümkünmüş.

Tekrar ön bahçeye iniyor ve İstanbul Boğazı’nı kısmen de olsa görebileceğim bir yere oturuyorum.Karnım da acıkmıştı ve menüde sunulanların fiyatları oldukça uygundu. Su böreği, yoğurt ve çay söylüyorum. Boğazı seyrederek ve su böreğinin tadına vararak yemeğimi yedikten sonra Malta Köşkü’nden ayrılıyorum. 

ok büyük keyif aldığım ve beğendiğim Malta Köşkü’nü İstanbul’a kazandıran ve bir İstanbul aşığı olan Çelik Gülersoy ile Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nu da anmadan geçemeyeceğim.

İstanbul’un tarihi dokusunu bozmadan; turizmi geliştirmek, insanlara kültür ve sanat ortamı sunmak amacıyla yola çıkan Gülersoy ve ekibi 1979 yılında Malta Köşkü’nü yenileme çalışmalarını başlattı.

Aslına uygun olarak yenilenen ve İstanbul’a kazandırılan Yıldız Parkı’ndaki Malta Köşkü’nden sonra, Çamlıca Tepesi, Hıdiv Kasrı ve Emirgan Korusu’ndaki beyaz ve Sarı Köşkleri de İstanbul’a kazandırdılar.

Malta Köşkü İstanbul

Türkiye Turing otomobil Kurumu’nun başarılı çalışmaları üzerine, 1982 yılında,  diğer köşklerle birlikte Çadır Köşkü’nün de kullanım ve işletme hakkı, Turing Otomobil Kurumu’na verilmiş.

Beltur’un kurulması üzerine de 1995 yılında, Turing Otomobil Kurumu’nun kullanım ve işletme hakkı sonlandırılarak ve bütünüyle yenilendikten sonra Beltur’a verilmiş. Beltur, Çadır Köşkü’nü lokanta olarak hizmete koymuştur. Ayrıca konuklarına çay ve içecek servisi de yapılmakta olup, fiyatları da oldukça uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir